Tülin/Menekshe: Nuk mund të luaj një personazh që nuk e besoj në realitet

Aktorja Tulin Ece që u be e njohur në serialin Sefirin Kizi në rolin e Menekshesë, sot ka dhënë një intervistë për revisten Turke Moodboard!

Për sa kohë që marrim frymë, ka shpresë.  Ka gjëra për të cilat shpresojmë të ndodhin;  Kur filloni të bëni diçka në lidhje me të, ajo padyshim rezonon në univers.

Gazetarja: Ne po shohim një grua të suksesshme, të re dhe të bukur në ekranet tona. Përveç bukurisë tuaj, ju jeni e diplomuar në departamentin e aktrimit të arteve të bukura.  A do ta dëgjojmë Tülin Ece nga ju, përveç se e dimë?

Tülin Ece: Para së gjithash, faleminderit shumë për mendimet e tuaja të këndshme.  Unë jam fëmija i vetëm i familjes.  Mund të them që pjesën më të madhe të fëmijërisë e kam kaluar me gjyshen.  Kur gjyshja ime ishte në detyrë në spital, unë gjithashtu do të doja të shkoja të punoja me të.  Ajo përqafon pacientët, “ju do të shëroheni, mos u shqetësoni, mirë?”  I thoja gjëra të tilla si pastërtia e fëmijëve.  Gjyshja ime ishte një grua e disiplinuar dhe unë isha një studente e suksesshme. Jeta ime e arsimit zgjati pak më shumë.  Kam një aventurë të braktisur të gjuhës gjermane dhe të letërsisë.  Pastaj mbarova departamentin e gazetarisë dhe programimit të TV dhe departamentin e aktrimit.  I doja të dyja pjesët.  Isha 14 vjeç kur isha për herë të parë në skenën e teatrit.  Ju jeni duke prodhuar diçka;  Ju punoni me javë, muaj dhe njerëz që nuk ju njohin kurrë, ju vijnë në holl dhe përqafim, midis jush ka një shkëmbim ndjenjash.  Unë mendoj se kjo lloj marrëdhënie intime, e cila mund të vendoset me njerëz që nuk i njeh, që nga fëmijëria, është e mirë për mua.  Unë mendoj se kjo gjithashtu më tërhiqte.  Unë kam një punë pasionante.  Përveç kësaj, përpiqem të jetoj një jetë të qetë.  Mundohem të kem njerëz të bukur përreth meje.  Mundohem të vlerësoj gjithçka që e bën jetën time më të mirë.

Gazetarja: Ju jeni një nga personazhet më të rëndësishëm në Sefirin Kızı.  Mësuam se ishte ti që i dhe jetë personazhit prej muajsh ne rolin e Menekshese.  Si ishte ky proces, si u përfshit në seri?

Tülin Ece: Një mëngjes menaxheri im dërgoi skenarin dhe foli për projektin;  Ai tha se ata kishin qenë në kërkim për kastin e Menekshese për një kohë të gjatë.  Unë isha e emocionuar sepse ishte një punë specifike për kulturën e Egjeut dhe kjo do të shpjegonte njerëzit e raportit.  Unë mendoj se është shumë e çmuar që një aktor t’u thotë njerëzve nga kultura të ndryshme.  Kam punuar në skena audicioni si dhe pa theks.  Emre Hodja gjithashtu shikoi skenat e mia me të gjitha alternativat e tij.  Ne u përpoqëm t’i afrohemi Menekşe në mendjen e tij.  Ai kërkoi edhe disa skena të tjera.  Prej 2-3 ditëve të mia me audicione, “A do të ndodhë?  A nuk do të ndodhë? “  ju parashikoni shndërrimin e eksitimit tim në stres.  Pastaj erdhi një telefonatë nga menaxheri im: “Punë e mirë, Tulja ime!”  🙂

Gazetarja: cfarë i kushtoni më shumë vëmendje në projektet tuaja?  Cilat janë detajet e rëndësishme për ju?

Tülin Ece: Nuk mund të luaj një personazh që nuk besoj në realitet;  E pyes nëse besoj në radhë të parë personazhin.  Unë mendoj për ekzistencën e personazhit në jetë, ku prek.  Zakonisht kemi disa episode para se të futemi në grup.  Në fillim, ne nuk mund të parashikojmë rrjedhën e tregimit tuaj shumicën e kohës;  ndjenjat fillojnë të luajnë në këto momente: “A dua të tregoj një histori të tillë?  Për çfarë po shërbej në këtë histori? ”  Unë mendoj se këto janë pyetjet e duhura.

Gazetarja: A keni ndonjë sine qua jo në jetë?

Tülin Ece: Unë mendoj se ndodh edhe nëse nuk është gjallë.  Shumë gjëra po ndodhin.  Por ka gjëra që do ta bëjnë atë edhe më të bukur.  Për shembull, nëse ka njerëz me zemër të këndshme që e dini se jeni gjithmonë me të, gjithçka është shumë e bukur përreth jush;  në miqësi, në dashuri dhe në punë… Libra të shkruara mirë, filma të kenaqshem, këngë të kompozuara bukur… Shumë më tepër.  Ata janë gjithashtu të mirë.

Gazetarja: Le të vijmë në jetën private, çfarë ndikon tek ju në seksin e kundërt?

Tülin Ece: Në një mjedis, siç qëndron ajo, “Unë jam këtu!”  ju ndiheni “duke bërtitur” njerëz, ne e shohim këtë shumë;  Nuk më pëlqejnë ato situata marramendëse.  Në jetë;  Unë jam intriguar nga njerëz që kanë zhvilluar shije delikate, kanë një sens përgjegjësie për veten dhe jetën, janë të ndjeshëm ndaj natyrës dhe gjithë njerëzimit, shijojnë momentin në të cilin ndodhen, mos ik nga lufta, empatizoni, dashuroni të argëtohen dhe të kenë një buzëqeshje të ëmbël në fytyrat e tyre.

Gazetarja: Cilat janë sekretet tuaja të bukurisë, cilat po kërkoni në modë?

Tülin Ece: Nuk kam asgjë sekret për të thënë! Kur erdha nga shkolla si fëmijë, laja fytyrën me sapun.  Kur u rrita, fillova ta zevendesoja rutinen. mora xhel për larjen e fytyrës, tonik dhe hidratues.  Kujdesem që lëkura ime të jetë e pastër.  Unë gjithashtu konsumoj shumë fruta.  Nuk e ndjek modën.  Mundohem të vesh gjëra që më bëjnë të ndjehem më mirë sesa gjëra të përkohshme.  Më pëlqejnë veshjet me forma rastësore të bëra nga pëlhura shumëngjyrësh.

Gazetarja: Si po shkon periudha e karantines për ju?  Cfare jeni duke bere?

Tülin Ece: Është shumë mirë për mua.  Meqenëse më pëlqen ta kaloj pjesën më të madhe të ditës në shtëpi, ky proces nuk ishte i vështirë për mua.  Kam një ritual që fillon me kafe dhe libra në mëngjes dhe më pas vazhdon me sport dhe pikturë.  Padyshim që shikoj një film para se të shkoj të fle.

Gazetarja: Cilat janë mënyrat tuaja për të rritur motivimin tuaj?

Tülin Ece: Kjo është një pyetje shumë e mirë që kemi dëgjuar kohët e fundit.  “Duke u përpjekur për të rritur motivimin” Unë kurrë nuk isha dikush që përpiqej ta bëja këtë dhe mendoj se kjo ka të bëjë me pikëpamjen time të jetës.  Jeta përmban mijëra emocione dhe situata, unë besoj në domosdoshmërinë e të jetuarit çdo gjë që ndiejmë në atë moment, pa provuar të shpëtojmë prej tyre.  Ndal, prit, zgjidh.  Merrni motivim të ulët atë ditë.  Kur mendojmë se ka ndalesë duhet të arrijmë në jetë, nuk është një udhëtim i rëndësishëm, mendoj se kjo do të krijojë një ngarkesë të rëndë dhe momente të vogla për të gjithë ne.

Gazetarja: Gjendja jonë për këtë muaj është #hopemood, çfarë do të dëshironit të thoni në lidhje me të?

Tülin Ece: Për sa kohë që marrim frymë, gjithmonë ka shpresë.  Ka gjëra për të cilat shpresojmë të ndodhin;  Kur filloni të bëni diçka në lidhje me të, ajo padyshim rezonon në univers.  E kam përjetuar këtë shumë herë.  Thjesht mos prit, bëje!

Revista MoodBoard, përkthyer nga Guzelserial.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *